Naturalne mydło

16

SIERPIEŃ, 2016

Mydło
Natura

Szare, kremowe, marsylskie. W płynie i w kostce. Używane codzienne pozwala na utrzymanie higieny. Tak, to właśnie mydło, bez którego zdecydowana większość populacji nie wyobraża sobie życia.

W zgodzie z naturą przygotowane są oczywiście kamienie i mydła Pierre de Plaisir!

Czym właściwie jest mydło?

Mydło to nic innego niż znane nam z lekcji chemii sole metali i wyższych kwasów tłuszczowych takich jak kwas palmitynowy, stearynowy czy oleinowy. Jego działanie opiera się na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego na granicy fazy ciekłej (powierzchnia wody).

Następnie cząsteczki mydła w kontakcie z tłuszczem przenikają go i rozpuszczają.

Dodaj nas do swoich kręgów!

Dlaczego warto przygotować naturalne mydło?

Mogłoby się wydawać, że nie warto poświęcać czasu na coś, co można z łatwością kupić w każdej drogerii. Jednak, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. Większość dostępnych produktów nie posiada naturalnej gliceryny, ponieważ oddziela się ją w procesie produkcji, by wzbogacić nią potem inne kosmetyki. Mydła utwierdza się i zazwyczaj również wybiela. Można oczywiście zainwestować w eko mydła, ale ich koszt zniechęca przeciętnego klienta.

Jak przygotować naturalne mydło?

Na początku należy zadbać o bezpieczeństwo i higienę. Stąd niezbędnymi elementami stroju powinny być gumowe rękawice, okulary ochronne, fartuch lub ubranie, które może się zniszczyć. Ponadto potrzebny okaże się ręcznik, waga kuchenna, szklany dzbanek lub słoik do rozdrabniania wodorotlenku, miarka, blender lub drewniana łyżka, termometr kuchenny oraz garnek ze stali nierdzewnej. Jako foremka posłużyć może czysty dwulitrowy karton po napoju lub silikonowy czy drewniany pojemnik. Aby zabezpieczyć miejsce pracy, można wyłożyć podłogę ceratą albo kartonem, ale nie wolno zmniejszyć tym samym stabilności powierzchni. Lepiej także nie dopuszczać do produkcji mydła dzieci i zwierząt.

Najpierw przygotowuj fazę ługową – 127g NaOH wsyp do 380ml wody, nieustannie mieszając. Potem podgrzej co najmniej litr wytłoków z oliwek (faza olejowa). Kiedy obie części osiągną temperaturę 40 stopni Celsjusza, powoli wlej ług do oleju przy jednoczesnym mieszaniu