Czy istnieje naturalny pumeks?

13

SIERPIEŃ, 2016

Peeling
Pumeks

Pumeks kojarzy nam się głównie z tą nieciekawie wyglądającą kostką leżącą obok mydła na brzegu wanny. Jednak czym właściwie jest?

Pumeks to skała magmowa, którą tworzy porowate szkliwo wulkaniczne powstałe z ponadprzeciętnie gazującej lawy. Zawiera kwarc, plagioklaz i biotyt. Powstaje, jeżeli skala wystygła zbyt szybko, aby zaszedł proces krystalizacji. Podczas tego zjawiska powstaje para, zmienia ona masę w gorącą pianę, która następnie konsoliduje do stałej postaci wulkanicznego pumeksu.

Tak wygląda naturalny pumeks – prawda, że podobny to “zwykłego”?

Pumeks szkodzi czy pomaga?

Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu pumeksu. Po starciu za jego pomocą zrogowaciałego naskórka, skóra jest na tyle podrażniona, że nowe komórki zaczynają tworzyć twarde zgrubienia. Mamy więc do czynienia z błędnym kołem, a wszystko to dlatego, że w zabiegu wykorzystywana jest tylko substancja ścierająca – brakuje nawilżenia. Aby uczynić pielęgnację pumeksem skuteczną, należy zatem ułatwić skórze regenerację poprzez odpowiednie jej nawilżenie. Można wykorzystać w tym celu na przykład oliwę z oliwek czy silnie natłuszczające kremy.

Po użyciu pumeksu należy przepłukać go bieżącą wodą. Raz w miesiącu zaleca się pozostawienie go na całą noc w pojemniku z solanką.

Dodaj nas do swoich kręgów!

Pumeks naturalny

Zróżnicowanie faktury, wagi, czy koloru (czarny, szary, brązowy, a nawet brunatny) stanowią naturalne cechy pumeksu i wiążą się z gwałtownością procesu jego powstawania. Jednak produkty powszechnie dostępne na rynku są najczęściej sztuczne i nie mają zbyt wiele wspólnego ze skałą magmową. Pumeks sztuczny tworzy się z materiałów syntetycznych i jest on miększy w strukturze. Również charakteryzuje go większa łamliwość i tendencja do wywoływania alergii. Pumeks naturalny jest natomiast droższy, ale o wiele bardziej wytrzymały i skuteczniejszy.

Odpowiadając na często pojawiające się pytanie, czy istnieje ogóle naturalny pumeks, oczywiście, że tak – można go kupić w każdym lepszym sklepie z kosmetykami ekologicznymi.